O. Kehris:”Budžets jāveido pēc neatkarīgu ekspertu prognozēm”. 11.02.2009., Diena

Nekustamo īpašumu tirgus bija nevis jāiesaldē, bet jāizmanto naudas uzkrāšanai, tad mēs tagad neatrastos tik tuvu bankrota situācijai. Šogad Latvija dzīvos bez īsta budžeta — no rokas mutē. Lai kļūdas neatkārtotos, valstī no vietējiem ekspertiem jāveido neatkarīgu ekonomisku pētījumu centrs, kas regulāri apgādātu valdību ar precīziem datiem un rekomendācijām, savukārt tautas uzticību valdība var atgūt, pazeminot nodokļus.

Lasīt vairāk...

M. Bondars: tikai ne stabilu krīzi! 11.04.2009., “Lauku Avīze”

Vēl būdams premjers, Ivars Godmanis, piedāvādams krīzes pārvarēšanas un jostu savilkšanas pasākumus, teica, ka to izdošanās vai neizdošanās cena esot "valsts". Arī Valdis Dombrovskis stāvokli mēdz raksturot kā draudīgu – "bankrota priekšā". Ko tas nozīmētu?

Lasīt vairāk...

P.Strautiņš:"Ekonomika izdomās, ko darīt", 08.12.09., Diena.lv

Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētās Eksporta un inovācijas balvas konkursā startējušo uzņēmumu apmeklēšana kā šā konkursa žūrijas loceklim novembrī deva man iespēju dažas dienas pārcelties citā realitātē. Izejot cauri rūpnīcu vārtiem un biroju durvīm, no asarās mirkstošas izmisuma ielejas, kurā valda bezpalīdzība un apjukums, iegāju mazās, sakārtotās pasaulītēs, kur strāvo pozitīva enerģija un cilvēki redz vairāk iespēju, nekā 24 stundās var paspēt izmantot.

Lasīt vairāk...

P.Strautiņš: "Iespējamais meža nozares prioritārais statuss...", 10.11.09., Diena.lv

Meža nozare - mežsaimniecība un kokapstrāde – kopā veido aptuveni 4% no iekšzemes kopprodukta (IK), un iespējamais nozares prioritārais statuss var izpausties vairākos veidos, teikts Ekonomistu Apvienības 2010 biedra Pētera Strautiņa prezentācijā "Meža nozare zaļo", kas veltīta otrdien DnB bankas sarīkotajai diskusijai par šo tēmu.

Lasīt vairāk...

I.Rimšēvičs: "Nākamgad oktobrī vērosim patēriņa cenu kritumu", 05.11.09., Apollo

Sagaidāms, ka deflācija būs vērojama visu nākamo gadu un atgriešanās pie nelielas inflācijas notiks 2011. gada beigās, ceturtdien preses konferencē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Lasīt vairāk...

P. Strautiņš: "Latvijas ekonomika ir personība", 26.10.09., Diena

Nerakstīšu šoreiz par IKP, inflāciju, kokapstrādi vai dzintara uzpirksteņu eksportu, par šīm tēmām kā Latvijas čalojošās šķiras jeb komentariāta pārstāvis jau tāpat izsakos gana bieži. Lietišķās Dienas jubilejas numurs nav īstā vieta, kur knibināties ar sīkumiem. Tā vietā ļaušos liegai apcerei par Latvijas ekonomikas personību

Lasīt vairāk...

P. Strautiņš: "Tiesības noslīkt", 07.10.09, Diena.lv

Viens no maniem iepriekšējiem komentāriem ar nosaukumu "Cik daudz drīkst aizņemties?" nebija pilnīgi stulbs (es ceru), taču tajā bija nepareizi salikti uzsvari, kā arī nebija brīdinājumu par izmantoto pieņēmumu optimisma pakāpi. Tur tika ļoti apaļoti sarēķināts, ka saskaņā ar valdības prognozēm par deficīta līmeņiem līdz 2012.gadam un, pieņemot, ka vietējo banku atbalstam nenāksies tērēt vairāk naudas, valsts parāds varētu stipri nepārsniegt 40% no IKP.

Lasīt vairāk...

K. Gerhards: "Aizņemties no SVF un EK izdevīgāk, nekā pārdot valsts uzņēmumus", 06.10.09., Delfi


Patlaban aizņemties naudu no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Savienības valstīm ir izdevīgāk, nekā pārdot valsts uzņēmumus, otrdien publicētajā intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" atzinis satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK).

Lasīt vairāk...

M. Kazāks: "Straujākais lejupslīdes temps Latvijai ir aiz muguras", 24.09.09., Financenet

Straujākais lejupslīdes temps Latvijā aiz muguras, taču „bedres dziļums” un tālākā atkopšanās gaita lielā mērā atkarīga no valdības rīcības, saka ekonomists Mārtiņš Kazāks. „Straujākais ekonomikas sabremzēšanās temps Latvijā ir aiz muguras, taču vēl arvien ir atvērts jautājums, cik „dziļš” būs zemākais punkts, kad tas tiks sasniegts un kā noritēs atgūšanās.

P. Strautiņš: "Cik daudz drīkst aizņemties?", 22.09.09., Diena.lv

Ir parādījušās patiešām biedējošas prognozes par Latvijas valsts parāda pieaugumu, kuras man pamudināja ieskicēt dažus skaitļus "uz aploksnes", lai kaut aptuveni saprastu, kas īsti notiek. Iespējams, esmu uzrakstījis kādu aplamību, un būšu priecīgs, ja mani pakoriģēs.

Lasīt vairāk...

I.Rimšēvičs: "Valdības atkāpšanās no solījumiem kaitēs ekonomikai", 21.09.09., Diena.lv

"Skumji, ka neesam mācījušies no savām kļūdām un atkal kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem kā pavasarī," tā Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs vērtē valdības un Saeimas atkāpšanos no iepriekš starptautiskajiem aizdevējiem dotajiem solījumiem par budžeta izdevumu samazināšanu un nodokļiem. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) cer pārliecināt aizdevējus mainīt savu nostāju, tomēr I.Rimšēvičs uzsver — šāda rīcība var kaitēt Latvijas starptautiskajai reputācijai, palielināt kredītu likmes un apdraudēt investīcijas.

Lasīt vairāk...

M. Kazāks: "Jākoncentrējas uz nodokļu administrēšanu, nevis paaugstināšanu", 21.09.09., Diena.lv

Viena no būtiskām lietām, kam jāpievērš uzmanība, ir ne tikai ļoti dramatiska izdevumu samazināšana un līdz ar to strauja nodokļu palielināšana, bet nodokļu administrēšana, šādu viedokli pirmdien intervijā LNT raidījumā 900 sekundes pauda Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Lasīt vairāk...

P.Strautiņš: "Teātris par nākotnes cenu", 18.09.09., Diena.lv

Nācija turpina izlikties.

Šis ir nepiemērots laiks mājokļu aplikšanai ar nodokli, jo ir nepiemērots jebkuru nodokļu ieviešanai vai paaugstināšanai. Šis ir arī nepiemērots laiks to izdevumu samazināšanai, uz kuru cirpšanas rēķina tiešām var atrisināt deficīta problēmu — tādai samazināšanai, kas kļūst nepieciešama, būtiski nepaaugstinot nodokļus.

K. Gerhards: "Baltijas aviokompānija iespējama tikai ar centru Rīgā", 11.09.2009, Delfi

Latvija būtu gatava diskutēt par kopīgas aviokompānijas izveidi Baltijā tādā gadījumā, ja Rīga saglabātu savu ietekmi gaisa satiksmes nozarē, šādu viedokli pauž satiksmes ministrs Kaspars Gerhards.

Lasīt vairāk...

I.Rimšēvičs: "Zemāko punktu sasniegsim nākamā gada sākumā", 26.08.09., FINANCENET

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs uzskata, ka Latvijas ekonomika zemāko punktu sasniegs nākamā gada sākumā – pirmajā ceturksnī. Šodien Latvijas radio radījumam „Krustpunktā” Rimšēvičs atzina, ka ekonomika varētu sākt atgūties no nākamā gada otrā ceturkšņa, ja vien to sekmēs arī ārējie faktori un būs atsākusies ASV saimnieciskā augšupeja.

Lasīt vairāk...

R.Zīle: "Nodokļu paaugstināšana kārtējo reizi ir maiga pret bagātākajiem", 20.08.09., FINANCENET

Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK priekšsēdētājs Roberts Zīle uzskata, ka finanšu ministra sagatavotais un šobrīd valdošās koalīcijas partiju vidū apspriestais nodokļu paaugstināšanas plāns 2010. gadā nesamērīgi skar dažādas sociālās grupas un kārtējo reizi ir pārlieku maigs pret bagātāko sabiedrības daļu.

Lasīt vairāk...

M.Bondars: "Man jābūt gatavam iesaistīties politikā deviņus gadus",17.08.09.,Neatkarīgā"


Mārtiņš Bondars, akciju sabiedrības Latvijas Krājbanka valdes priekšsēdētājs, ir kustīgs kā ūdenszāle: dažas minūtes nosēdējis krēslā un visādi izmēģinājies rāmi atbildēt uz jautājumiem, viņš, enerģiski žestikulēdams, pielec kājās un apsēžas uz sava darbgalda. Saruna turpinās tikpat emocionāli.

Lasīt vairāk...

U. Osis: "Daži praktiski ieteikumi pretkrīzes plāna īstenošanai", 08.07.09., www.nekrize.lv

Izdevumu samazināšana par 500 miljoniem latu tiek pasniegta kā milzu sasniegums, ka Latvija beidzot izglābta no krīzes. Tomēr tas gan ir ļoti optimistisks skats uz notiekošo. Reālā samazināšana vēl tikai parādīs, kur mēs esam un kas notiks tālāk.

Lasīt vairāk...

P. Strautiņš: "Nemeklēsim attaisnojumus sapņu neīstenošanai" 13.08.09.,Delfi

Dažkārt tieši grūtos laikos valsts patiesībā dodas pareizā virzienā, kamēr „treknos gados” ārējs spožums slēpj ļoti nelabvēlīgus fundamentālos procesus. 2005-2007.gadā Latvijas ekonomika no ārpuses izskatījās kā skaists ābols, taču tā serdē bija iemeties pelējums.

Lasīt vairāk...

M. Bondars: "Ceļā uz jauno misiju…" 01.08.2009.,”Lauku Avīze”

V. Serdāns: – Tātad Bondars dodas prom no Krājbankas. Ko tas nozīmē?
M. Bondars: – Pagājis zināms laiks – trīs gadi. Un izdarīts tas darbs, par ko ar akcionāriem bijām vienojušies, – bankā sakārtota struktūra, izveidots kolektīvs, uzlabojušies biznesa rādītāji. Tas nozīmē – misija paveikta. Akcionāri izteikuši vēlmi, lai es sadarbotos ar banku arī turpmāk, ir pat konkrētas ieceres.

Lasīt vairāk...

I.Rimšēvičs: "Nākamā gada budžetā mazāk jātaupa uz vienreiz samazināmām sadaļām" 16.07.09., Delfi

Latvijas valdībai, veidojot budžetu, mazāk ir jātaupa uz vienreiz samazināmo tēriņu rēķina, tādējādi izvairoties no sāpīgākiem cirtieniem nākotnē, ceturtdien žurnālistiem norādīja Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Lasīt vairāk...

I. Rimšēvičs: “Šķēle stāsta pasakas” 08.05.2009., Diena.lv

Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs uzskata, ka ekspremjers Andris Šķēle, aicinot devalvēt Latvijas nacionālo valūtu, vienkārši vēlas nopelnīt. Piektdien intervijā Latvijas Radio viņš bija kritisks gan pret A. Šķēles izteikumiem par Latvijas makroekonomiskā modeļa dzīvotspēju, gan Latvijas valdības rīcību ekonomikas sildišanā.

Lasīt vairāk...

K. Cerbulis: “Sliktāk parasti kļūst straujāk, nekā paredzēts”. 19.02.2009., www.db.lv

Mēs bijām ļoti slikti sagatavojušies krīzei. Tā mūs pārsteidza nesagatavotus. Par to mēs varam sevi, savus vadītāju vainot. Taču, to, kas pašlaik notiek pasaulē, mēs pilnīgi nevaram ietekmēt. Piena cenas pasaulē ir 1/3 no tā, kādas tās bija pirms pāris gadiem. Neviens negrib mūsu kokmateriālus, saražotās preces.

Lasīt vairāk...

U. Osis “Uzņēmēji bažījas par lata stabilitāti” 03.05.2009., BNS

Daudzi uzņēmēji, kuri izjūt krīzes situāciju, bažījas, ka lats kādā brīdī var vienkārši neizturēt un nobrukt negaidīti, intervijā ziņu aģentūras BNS biznesa informācijas portālam BBS pauda viedokli ekonomists Uldis Osis.

Lasīt vairāk...

U. Osis: Cietā piezemēšanās vēl tikai sākuma stadijā. 03.02.2009.,“Neatkarīgā”

Vadoties pēc dzīves pieredzes, pēc tā, kā risinās procesi uzņēmējdarbībā, ekonomikā, 2008. gada vidū es izteicu prognozi, ka krīze varētu stabilizēties 2009. gada otrajā pusē. Taču šobrīd ir tikai situācijas pasliktināšanās un nav nekādu pazīmju, ka kaut kas varētu uzlaboties. Būs liela veiksme, ja līdz gada beigām būs jūtama stabilizācija.

Lasīt vairāk...