Mārtiņš Kazāks: Latvijā algas daudzos gadījumos ir pārāk zemas, Tvnet.lv

21.01.2013

Latvijā sabiedriskajā sektorā algas daudzos gadījumos ir pārāk zemas, lai nodrošinātu nepieciešamo speciālistu kvalitāti, pirmdien LNT atzina Ekonomistu Apvienības 2010 biedrs Mārtiņš Kazāks.

Viņš norādīja, ka gadījumi ir dažādi, bet daudzos gadījumos augstākajos valsts pārvaldes amatos un lielākajos valsts un pašvaldību īpašumu esošajos uzņēmumos algu līmenis būtiski atpaliek no privātā sektora algu līmeņa.

"Ja mēs gribam, lai pieņem kvalitatīvus lēmumus un kvalitatīvi īsteno šos lēmumus un ievieš, tad, protams, ir nepieciešama arī profesionāls vadības, menedžmenta posms šajā sistēmā," teica Kazāks un norādīja, ka daudzos gadījumos ir nepieciešams paaugstināt darba samaksu valsts sektorā, taču jautājums ir, kurās pozīcijās un cik daudz..

Kazāks atzina, ka darba tirgus kopumā pasaulē pakāpeniski uzlabojas. "Lēnām problēmas tiek risinātas. "Ļoti slikti nav, ļoti labi arī nav. Tāda muļļāšanās," teica ekonomists un lēsa, ka Latvijā šogad palielināsies strādājošo skaits, samazināsies bezdarba līmenis un pamazām kāps arī algas - tās tautsaimniecībā varētu palielināties par vidēji 3-5%.

Vienlaikus lēnāka ir kļuvusi inflācija un par vienu procentpunktu ir samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas iedzīvotāju rīcībā atstās vairāk naudas, atzīmēja ekonomists.