Mārtiņš Kazāks: Vēlēšanu rezultāti Grieķijā eirozonai dod nelielu atelpas brīdi, tvnet.lv

18.06.2012

Parlamenta vēlēšanu rezultāti Grieķijā eirozonai dod nelielu atelpas brīdi - nav piepildījušās bažas, ka pie varas nāks politiķi, kas grib atteikties no līdzšinējās palīdzības programmas nosacījumu izpildes, un tādēļ Grieķija varētu jau tuvākajās nedēļās izstāties no eirozonas, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina Ekonomistu Apvienības 2010 biedrs Mārtiņš Kazāks.

Viņš norāda: Eiropa nebija gatava, lai kāds no eirozonas izstātos. Šķiet, ka vismaz pašlaik tas nenotiks, un tādēļ optimisms finanšu tirgos nedaudz uzlabojies - pakāpušies akciju tirgi, arī naftas cena ir kāpusi..

Tomēr vēl nekas nav beidzies, atzīst Kazāks. Pirmkārt, grieķiem jāizveido rīcībspējīga valdība, kas var turpināt līdzšinējo virzību. Otrkārt, jāturpina strukturālas reformas un jāmazina budžeta deficīts. Tas būs ilgi, sāpīgi un sarežģīti, arī pašā Grieķijā politiskais atbalsts tam ir vājš..

Apzinoties, ka situācija ekonomikā ir skaudrāka, nekā gaidīts iepriekš, aizdevējvalstu prasības pret Grieķiju jau ļoti drīz atkal tiks mīkstinātas, piemēram, budžeta deficīta samazināšana notiks lēnāk, daļu no parāda atkal norakstīs, prognozē ekonomists. Tomēr kopumā virzība uz palikšanu eirozonā un taupības pasākumu īstenošanu esošā vēlēšanu iznākuma scenārijā Grieķijā saglabāsies..

«Bet, kā jau pēdējos gados ierasts, atelpas brīdis finanšu tirgos nebūs ilgs. Ja jaunā valdība tiks izveidota samērā raiti, tad pāris nedēļas valdīs optimistiskāka noskaņa, taču drīz vien atkal parādīsies bažas par situācijas ilgtspēju, atjaunosies uzbrukumi Spānijai un Itālijai,» vērtē Kazāks..

Lai šādus negatīvus šokus mazinātu, Eiropas politiķiem beidzot jāizlemj, kuru ceļu iet - veidot ciešāk integrētu sistēmu gan politiski, gan fiskāli un banku jomā un tā saglabāt eiro un eirozonu darīt spēcīgāku, vai arī atteikties no eiro projekta, norāda ekonomists..

..Viņš prognozē, ka izvēlēsies pirmo variantu, proti, saglabāt eiro, bet varbūt arī bez Grieķijas, jo tas ir ekonomiski labāks risinājums. Bet politiski šī apņemšanās tiks «stiepta garumā», uzskata Kazāks. «Tas nozīmē, ka tuvāko pāris gadu perspektīvā izaugsme Eiropā labākajā gadījumā būs ļoti nīkulīga, svārstību amplitūda un risks finanšu tirgos būs augsts. Piesardzība jāsaglabā,» norāda ekonomists..