Mārtiņš Kazāks: Turpinām rāpties ārā no recesijas bedres, Delfi.lv

09.08.2010

Saskaņā ar CSP tikko paziņotajiem datiem, sezonāli izlīdzinātais Latvijas IKP šī gada 2.ceturksnī pret pirmo ceturksni ir pieaudzis par 0,1% jeb par 3,9% zem pērnā gada attiecīgā ceturkšņa līmeņa. Tātad, Latvijas ekonomika palēnām turpināja rāpties ārā no recesijas bedres.

Par noturīgu izaugsmi to gan vēl nevar nosaukt – izaugsme bijusi niecīga, bet nu jau otro ceturksni pēc kārtas (1.ceturksnī izaugsme 0,3%) un tas gan apstiprina atgūšanās sākšanos un būtisku strukturālu pārmaiņu rezultātu. Lai gan detalizēts datu izklāsts būs pieejams tikai pēc mēneša, nozaru dati ļauj secināt, ka neapšaubāmi galvenais atgūšanās dzinējs bija eksports un galvenokārt apstrādes rūpniecība; tas redzams arī darba tirgū.

Līdz ar eksporta pieaugumu ir audzis arī imports – uzņēmumi atjaunoja izejvielu krājumus, kas tika strauji noplicināti pērn. Ekonomika ir un tuvākajos pāris gados vēl arvien būs izteikti polarizēta, t.i. izaugsmi sākumā virzīs eksporta sektori un tikai ar nobīdi laikā tai sekos noturīgs iekšzemes pieprasījuma kāpums. Arī noturīgs uzlabojums darba tirgū būs redzams tikai nākošgad.

Šodien publicētie dati ļoti tuvu atbilst mūsu prognozei (mēs gaidījām ceturkšņa izaugsmi ap nulli), līdz ar to pašlaik visa gada IKP prognozi arī saglabājam nemainīgu, t.i. kritums par 2-2,5%.