Ilmārs Rimšēvičs: "Tie, kas neizjuta «treknos gadus», pirmie nesajutīs stabilizāciju", db.lv

29.01.2010

Latvijas ekonomika stabilizēs šī gada otrajā pusē, tūlīt pēc 2011. gada budžeta izveidošanas, uzskata centrālās bankas prezidents.

Latvijas Radio 4 viņš norāda, ka jau šobrīd ir redzami pirmie stabilizācijas signāli. Piemēram, jau audzis eksports, jo sevišķi, kokapstrādē un ķīmiskajā rūpniecībā. I.Rimšēvičs pauž pārliecību, ka gada vidū vai trešajā ceturksnī atsāksies IKP izaugsme. Savukārt konkurētspēja atgriezīsies 2005. – 2006. gada līmenī.

Tas izpaudīsies ienākošās investīcijās, jaunās darba vietās. Līdz krīzei Latvija attīstījās tempos, kas nevarēja turpināties ilgstoši. Bet tikko kļūs manāms, ka mēs spējam nostāties uz kājām un uzturēt savu saimniecību bez ārējas palīdzības, šeit būs stabilitāte, sola I.Rimšēvičs.

Prioritārais valdības uzdevums būtu budžeta veidošana bez tālākas nodokļu celšanas, uzsver Latvijas Bankas vadītājs. Ja Latvija palielinās nodokļu likmes un nodevas, tad šeit atveseļošanās vairs nebūšot. Bet budžeta sabalansēšana iespējama tālākā cirpšanā, pārskatot valsts funkcijas pārskatīšanā. Viņš pauž šaubas, ka visas budžeta finansēto funkcijas nepieciešamas.

Savukārt attiecībā pret redzamu politiķu paziņojumiem par vai pret lata devalvāciju I.Rimšēvičs norāda, «vieni vai otri politiskie spēki nevar ietekmēt lata stabilitāti. Lats ir būs stabils».