Ilmārs Rimšēvičs: I. Rimšēvičs: "Laiks pateikt paldies Saeimai un valdībai...", Diena.lv

27.01.2010

"Mēs esam pieraduši kritizēt, bet šobrīd ir laiks pateikt Saeimai un valdībai paldies par to, kas ir izdarīts stabilizācijas frontē līdz šodienai," intervijā Latvijas radio trešdienas vakarā sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Jau ziņojām, ka šodien Eiropas Komisija (EK), paziņoja, ka Latvijas iestādes ir rīkojušās efektīvi, un jo īpaši tas attiecas uz izdevumu vispārēju samazinājumu atbilstoši plānotajam. Latvijā līdz šim sasniegtais budžeta konsolidācijas jomā ir patiešām iespaidīgs, tomēr ir skaidrs, ka vēl jānoiet zināms ceļš, lai samazinātu budžeta deficītu zem 3% no IK un nodrošinātu stabilitāti un ilgtspējību nākotnē ar nolūku ieviest eiro, novērtējis ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunija.

I.Rimšēvičs šodien pauda pārliecību, ka Latvijas politiskā elite ir sapratusi, ka "tā vairs nevar" un šī krīze būs atmiņā, iespējams, arī vēl nākamajai paaudzei. Atmiņas, kas saistās ar grūtībām, kas jāpārvar, būs ļoti ilga, viņš uzskata. Tāpat viņš pauda, ka Latvija pamazām mācās no savām kļūdām, tomēr bankas vadītāju uztrauc, ka laikā līdz Saeimas vēlēšanām, kas gaidāmas rudenī, nekas nenotiks, bet "ir laiks likt galvas kopā un domāt, ko darīt".

Viņu māc bažas, ka līdz vēlēšanām neviens politiķis negribēs pieņemt sāpīgus un tālejošus lēmumus. Viņš uzskata, ka valdībai ir jāiezīmē samazināšanas pozīcija 2011.gadam un skaidri jāpasaka, ka 2011.gadā nodokļi pacelti vairs netiks. "Tas ir kritiski svarīgs faktors, ko Latvijas uzņēmēji vairs nevarēs pavilkt," uzskata I.Rimšēvičs. Viņš minēja,ka varētu izveidot neatkarīgu institūciju, kas pilnīgi neitrāli varētu strādāt pie 2011.gada budžeta projektu, lai to varētu iesniegt valdībā aprišu izskatā. Darba grupai būtu jārod idejas, kur ņemt līdzekļus, lai nebūtu jāceļ nodokļus.

"Mēs esam nogājuši 2/3 no ceļa un ir palikusi 1/3, tas ir 2011.gada budžets," viņš uzsvēra. I.Rimšēvičs pauda pārliecību, ka šajā gadā ekonomika sāks atkopties un 2012.gadā izdevumi vairs jāmazina nebūs. Šobrīd sākot iezīmēties gaisma tuneļa galā.

Runājot par savu algas apmēru, I.Rimšēvičs intervijā radio norādīja, ka viņa alga sarukusi par 40% un uzsvēra, ka Latvijas Banka visus aizvadītos gadus ir strādājusi ar peļņu. "Mums ir ko maksāt saviem darbiniekiem. Banka pelna gan no ārvalstu rezervju pārvaldīšanas, gan starpbanku aizdevumiem. Mums nebija pienākums samazināt, jo mums nauda bija. Mazināt algu vienkārši tāpat – leciet bedrē, leciet bedrē, visiem ir jāsamazina - zinot, ka mūsu labākie speciālisti tiek pārpirkti, mēs neesam ar mieru."

Uz jautājumu, cik ātri centrālā banka zināja par Parex bankas krahu, ko valsts bija spiesta glābt, novirzot tam milzīgus finanšu resursus, I.Rimšēvičs atklāja, ka 2008.gada septembrī arī no zviedru bankām nauda vienkārši plūdusi prom. Šajā cīņā Parex neesot izturējusi, jo zviedru valdība paziņoja, ka stāv aiz savām bankām, bet neesot bijis neviena, kas iestātos par Parex. "Mēs zinājām kādas divas nedēļas iepriekš, mēs sākām pamazām pret ķīlu nodrošināt Parex banku ar finanšu resursiem. Devām, cik varējām, lai neapdraudētu lata stabilitāti, nevarējām atļauties drukāt naudu vairāk nekā tā segta ar valūtas rezervēm."