Mārtiņš Bondars: Finanšu krīze ir pārvarēta, bet ekonomiskā krīze turpinās, LETA

19.04.2012

Latvija ir veiksmīgi pārvarējusi finanšu krīzi, taču ekonomiskā krīze joprojām turpinās, ceturtdien Ekonomistu apvienības 2010 konferencē Finanšu krīze Latvijā. Analīze. Mācības. Rekomendācijas sacīja Ekonomistu apvienības 2010 valdes loceklis Mārtiņš Bondars.

"Ekonomiskā krīze turpinās, demogrāfiskās problēmas turpinās, un sociālais burbulis vēl ir palicis," skaidroja Bondars. Viņš norādīja, ka 2004.gadā, kad Latvija iestājās NATO un Eiropas Savienībā (ES), "Latvija saņēma trīs lodes, no kurām vienu iešāvām sev kājā līdz 2008.gadam, otru iešāvām sev kājā 2008.gada novembrī, un vēl viena lode ir palikusi".

Bondars skaidroja, ka pēc iestāšanās ES un NATO pieauga Latvijas drošumspēja, samazinājās riski un kapitāls to pamanīja, sākot plūst uz Latviju, lai izmantotu iespēju. Latvijas iedzīvotāji pamanīja papildu naudu un arī izmantoja savu iespēju.

"Savukārt valsts amatpersonas aizmiga un tikai sita sev pa krūtīm - cik viss ir labi. Gan valdība, gan Latvijas Banka nogulēja visus iespējamos veidus, kā ierobežot šo kapitāla plūsmu," sacīja Bondars, piebilstot, ka 2008.gadā, kad sākās krīze, Latvija tā vietā, lai vērstos pie citu valstu valdībām vai bankām, kuras veicināja šo kapitāla ieplūšanu, paziņoja, ka par visu maksās pati.

"Finanšu krīzi pārvarēt izdevās, bet ekonomiskā vēl jārisina. Eksporta-importa bilance joprojām ir negatīva, valstī ienāk maz tādu investīciju, kuras tiešā veidā radītu darba vietas un pievienoto vērtību. Mums ir jāprot investoriem pierādīt, kāpēc tiem būtu jāinvestē nauda tieši Latvijā, un jāpiesaista šādas investīcijas," norādīja Bondars.