Ekonomiskā attīstība stagnē, straujāka izaugsme gaidāma nākamgad

Ekonomistu apvienība 2010 pazeminājusi pērn izteikto IKP prognozi 2016. gadam, veicot izmaiņas no 2,9% uz 2,1%, savukārt nākamgad valsts ekonomiskajai izaugsmei tiek prognozēts straujāks pieaugums – 2,7%.
 
Baltijas valstu ekonomiskās attīstības kvantitatīvie radītāji šā gada pirmajā pusgadā liecina par zināmu stagnāciju, norāda ekonomists Edmunds Krastiņš. Latvijā tas lielā mērā skaidrojams ar to, ka no Eiropas Savienības fondiem saņemts par 220 miljoniem eiro mazāk nekā pērn šajā periodā. ES fondu jaunās programmas uzsākšana varētu būt galvenais faktors straujākai izaugsmei 2017. gadā. Vienlaikus jācer, ka Krievijas ekonomikā zemākais punkts ir sasniegs un šajā tirgū pieprasījums nemazināsies, savukārt Eiropa atgūsies no iekšējiem satricinājumiem un virzīsies uz tirdzniecības līguma parakstīšanu ar ASV. Tiek pieļauts arī negatīvs scenārijs, kad minētie nosacījumi neizpildās un tā rezultātā arī Latvijas izaugsme kļūtu lēnāka.
 
Kopš apvienības dibināšanas 1994. gadā, IKP prognoze tiek noteikta jau divdesmit otro gadu un tās precizēšana notiek trijās kārtās - ik pēc pusgada. Prognozes mērķis ir rosināt diskusiju gan par IKP pieauguma tempiem, gan ekonomiskās politikas īstenošanas iespējām.
 
 
Baltijas valstu ekonomiskās attīstības aktuālie rādītāji 
E.Krastiņš