Ekonomika aug, bet izaugsmes tempi pārāk lēni un piesardzīgi

Ekonomiskās politikas veidošanā 2015. gads vērtējams kā zaudēts – iekšzemes kopprodukta pieaugums saglabājies, pateicoties Latvijas uzņēmēju rīcībai, analizējot 2015. gada tendences secina Ekonomistu apvienības biedri, pazeminot iepriekš izteikto IKP prognozi 2015. gadam no 2,5% uz 2,3%, savukārt 2016. gadam prognozējot 2,65%. 

Latvijas ekonomiskajā modelī izaugsmes pamatā ir eksports, kas, neskatoties uz situācijas pasliktināšanos ārējos tirgos, ir saglabājies esošajā līmenī – uzņēmēji kopumā bijuši krietni veiksmīgāki, nekā to varēja gaidīt. 

Diemžēl, Latvijas izaugsmes temps ir pārāk lēns. Ekonomiskās politikas veidošanā nav ticis pietiekami darīts, lai izaugsme būtu straujāka un Latvija pietuvotos Eiropas attīstīto valstu līmenim. Zviedrijas, Vācijas un citu valstu ekonomikas aug straujāk, kas nozīmē, ka cilvēkresursu zaudēšana turpināsies, brīdina ekonomisti. Pirmajā pusgadā valdības prioritāte bija Eiropas Savienības prezidentūra un nākamā gada valsts budžeta veidošana notiek ierastās sistēmas ietvaros, bez būtiskām strukturālām pārmaiņām.

“Piepildās pērn rudenī izteiktās bažas, ka 2015. gads nebūs drosmīgu lēmumu gads un izskatās, ka ilgtermiņa jautājumi netiks iekļauti arī nākamā gada budžetā. Tas nozīmē, ka izaugsme saglabāsies lēna, radot virkni nevēlamu implikāciju”, secina apvienības prezidents Ojārs Kehris.