Spīdolas balvas Gada lekciju ekonomikā sniegs Mortens Hansens

09.11.2011

10. novembrī Ekonomistu Apvienības 2010 Spīdolas balvas pasniegšanas ceremonijā Gada lekciju ekonomikā sniegs Rīgas Ekonomikas augstskolas Ekonomikas nodaļas vadītājs Mortens Hansens (Morten Hansen). Savā lekcijā viņš apskatīs Latvijas nākotnes izaugsmes iespējas un konkrētus soļus, kā nodrošināt valsts sekmīgu attīstību.

“Latvijā ir acīmredzami ekonomikas attīstības veicinātāji un kavētāji. Taču pastāv arī nemanāmi veicinātāji un kavētāji. Par tiem arī nepieciešams publiski diskutēt”, uzsver Hansens.

Savā uzrunā ekonomists plāno izvērtēt augstā strukturiālā bezdarba problēmu un sekas darbaspēka migrācijai, kā arī meklēt atbildes uz seniem, taču joprojām neatrisinātiem jautājumiem - kā piesaistīt ārvalstu investīcijas, kā mazināt korupciju un ēnu ekonomiku. Lekcijā tiks analizēts fiskālās atbildības likums un piedāvāti ierosinājumi stabilas, noteiktas un paredzamas biznesa vides radīšanai.

“Latvija patērē resursus, apmācot jaunus cilvēkus, un tad noskatās, kā tie dodos prom lielākas peļņas un labāks dzīves meklējumos. Ņemot vērā, ka algu atšķirību jautājums nav ātri atrisināms, valstij ir jādomā citi risinājumi, kā to novērst”, norāda Hansens.

Lektors centīsies pierādīt, ka stereotips par rietumu un austrumu atšķirību ir sevi izsmēlis. Viņš atzīst, ka Latvija ir nabadzīgāka par, piemēram, Ziemeļvalstīm, taču norāda,  ka daudzi rādītāji ir ievērojami labāki nekā vairākām Dienvideiropas valstīm. Viņaprāt, jāsāk veidot izpratne par kopīgo un atšķirīgo ziemeļu-dienvidu kontekstā.

“Mortens Hansens, strādājot Latvijā, piecpadsmit gadu laikā ir veidojis daudzu savu studentu uzskatus, kuri tagad ieņem vadošus amatus daudzos Latvijas uzņēmumos un iestādēs, kā arī pēdējā laikā sper drošus soļus Latvijas politikā“, norāda apvienības prezidents Ojārs Kehris.

10. novembra ceremonijā Valsts prezidents Andris Bērziņš Spīdolas balvas statueti pasniegs šā gada laureātam profesoram Mihailam Hazanam par nozīmīgiem zinātniskiem pētījumiem ekonomikas jomā.